Tipy na výlety - Habstein a okolí

0,5 km

Skalní hrad Jestřebí

Zřícenina skalního hradu v obci Jestřebí stojí na vysoké pískovcové skále v nadmořské výšce 259 metrů. Hrad byl založen Berky z Dubé koncem 13. století. Zřícenina je chráněna od roku 1958 jako kulturní památka České republiky. Kolem roku 1830 byly provedeny úpravy romantické stavby. Horní skalní blok je nepřístupný – zde stávaly věž a palác. Lze vystoupit na dolní skalisko se zbytky zdí, přístupné po točitém schodišti se 77 schody. Zde se naskytne nádherný výhled do okolí. Vstup na hrad Jestřebí je volný a dobře od obce vyznačený. Nejpozoruhodnějším zbytkem hradu je v pískovci vytesaná prostora s významnými relikty šlapacího kola rumpálu. Pozoruhodná je rovněž absence klasických hradeb. Vrchol skalního bloku byl opatřen přímo cimbuřím. Zatímco ves pod hradem se dříve nazývala Krušina, hrad měl německé pojmenování Habichstein, tedy v českém překladu Jestřábí kámen.

více
14 km

Zámek Zákupy

Renesanční zámek Zákupy byl postaven Zdislavem Berkou z Dubé v polovině. 16. století na místě gotické tvrze. Roku 1573 zámek vyhořel, poté byl znovu opraven. Na počátku 17. století přechází do majetku Novohradských z Kolovrat. Roku 1670 za panování vévodů Sasko-Lauenburských započala přestavba zámku. „Postupně vzniká čtyřkřídlý zámek s kamenným mostem a nádhernou voliérou, je přestavováno předzámčí, nově budována terasová zahrada a monumentální hospodářský dvůr. U zámku je zřízeno závodiště pro koně, rybník, bažantnice a obora.“ V období 2. pol. 19. století se stal letním sídlem krále Ferdinanda I. Dobrotivého. V letech 1850-1853 byly zásadním způsobem upraveny interiéry zámku: poničené barokní fresky na stropech byly přemalovány, na zdi byly nalepeny papírové tapety, místnosti byly vybaveny kachlovými kamny a novým nábytkem. Vše bylo v jednotném stylu tehdy módního druhého rokoka. Zámek Zákupy nabízí na výběr několik prohlídkových okruhů, krásnou barokní zahradu a anglický park. K zámku Zákupy lze od restaurace Pod Habsteinem dojet autem po silnici 26832.

více
8 km

Máchovo jezero

Máchovo jezero, v té době nazývaný Velký rybník, bylo založeno Karlem IV. Dnes je největší umělou vodní nádrží v Libereckém kraji. Jeho rozloha činí přibližně 280 ha. Nacházejí se zde také dva ostrůvky, Myší a Kachní, které jsou ornitologickými lokalitami. Využít zde lze mnoho pláží, vodní atrakce a lodní přepravu. Dominantou poblíž Máchova jezera je hrad Bezděz, který se tyčí na vyšší ze dvou znělcových homolí. Ten byl založen ve 13. století Přemyslem Otakarem II. Jeho podoba z období gotiky se během staletí téměř nezměnila. Na Bezdězu je možné navštívit palác manů, Velkou věž a tzv. Čertovu věž, purkrabský a královský palác nebo kapli.

více
6 km

Braniborská jeskyně

Braniborská jeskyně je pískovcový přírodní útvar uprostřed lesa, který navzdory svému názvu není jeskyní, ale velkým skalním převisem. Ten je dlouhý 44 m, hluboký 12 m a vysoký 6 m. Převis údajně sloužil jako úkryt v době válek, což dokazuje také nápis zasazený do vyrytého srdcovitého štítu, jehož cípy tvoří písmeno W, které označovalo rod Valdštejnů. Na vrcholu je pak štít opatřen korunkou. Je datován rokem 1741 a zčásti je poničen vandaly. Úkryt zde tedy pravděpodobně nalezli lidé z okolí v době 1. slezské války před drancující pruskou armádou. K Braniborské jeskyni vede cesta lesem plného romantických roklí, skalních průchodů a věží rozmanitých tvarů. Cestou turisté míjí například Pazourkovou a Prasečí věž, využívané horolezci. Cesta z Jestřebí vede po červené, zpět je možné vydat se stejnou cestou případně pokračovat po červené nebo navázat na zelenou, kterými se dojde do Starých Splavů.

více